AUTOIMUNITNÉ OCHORENIAŠTÚDIE

Zápaly a ich súvislosť s rozvojom rakovinového ochorenia

zapal a rakovina

Výsledky štúdie:

U niektorých typov rakoviny sa v tkanive nachádzajú zápalové stavy ešte pred začiatkom rozvoja rakovinového ochorenia. U iných typov rakoviny, môžu byť zase zápalové stavy sprievodným javom, ktorý vytvára prostredie podporujúce rozvoj rakovinového ochorenia.

Názov štúdie:

Zápaly súvisiace s rakovinou

Autori:

Mantovani A1, Allavena PSica ABalkwill F.

Istituto Clinico Humanitas IRCCS, Via Manzoni 56, Rozzano, 20089 Milan, Italy,  alberto.mantovani@humanitas.it, PMID: 18650914, DOI: 10.1038/nature07205, [Indexed for MEDLINE]

Zdroj:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=18650914

Abstrakt

Mediátory a bunkové činitele zápalu sú dôležitými zložkami lokálneho prostredia nádorov. U niektorých typov rakoviny sú zápalové stavy prítomné ešte pred tým, než nastane zmena na rakovinu. Naopak, pri iných typoch rakoviny indukuje onkogénna zmena zápalové mikroprostredie, ktoré podporuje rozvoj nádorov. Bez ohľadu na jeho pôvod má zápal tlejúci v mikroprostredí nádorov mnoho účinkov podporujúcich nádory. Pomáha pri proliferácii a prežívaní rakovinových buniek, podporuje angiogenézu a metastázy, deformuje adaptačné imunitné reakcie a mení reakcie na hormóny a chemoterapeutické látky. Molekulárne dráhy tohto zápalu súvisiaceho s rakovinou sú práve objasňované, čo vedie k identifikácii nových cieľových molekúl, ktoré by mohli viesť k zlepšeniu diagnózy a liečby.

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *