BLOGŠTÚDIETRÁVIACI SYSTÉM

Vedecká štúdia – Serapeptáza na znižovanie rizika vzniku črevných infekcií

serapeptaza a crevne infekcie

Výsledky štúdie:

Vedecká štúdia potvrdila predpoklad, že proteolytický enzým Serapeptáza môže byť užitočným preventívnym nástrojom na znižovanie rizika vzniku črevných infekcií, pretože dokáže obmedziť schopnosť baktérií Listeria monocytogenes napadať hostiteľské bunky a vytvárať si ochranný biofilm. Tieto nebezpečné baktérie sa pritom bežne môžu vyskytovať v ľudskej potrave.

Názov štúdie:

Liečba proteázou má vplyv tak na invazívnosť ako aj na tvorbu biofilmu u baktérií Listeria monocytogenes.

Autori:

Longhi C1Scoarughi GLPoggiali FCellini ACarpentieri ASeganti LPucci PAmoresano ACocconcelli PSArtini MCosterton JWSelan L., Oddelenie pre Vedu verejného zdravotníctva, Universita La Sapienza, Piazzale Aldo Moro 5, 00185 Rím, Taliansko, Microb Pathog. 2008 Jul;45(1):45-52. doi: 10.1016/j.micpath.2008.01.007. Epub 2008 Mar 25. PMID: 18479885, DOI: 10.1016/j.micpath.2008.01.007  [Indexed for MEDLINE]

Zdroj:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18479885

 

Listeria monocytogenes je pozoruhodne invazívna baktéria spojená so život ohrozujúcou chorobou, ktorá je prenášaná ľudskou potravou. Ako už bolo preukázané, existuje niekoľko proteínov na povrchu buniek, ktoré sú podstatné pre priľnavosť baktérií Listeria monocytogenes, a tiež pre následnú inváziu fagocytov. Pretože kontrola invázie baktérie Listeria monocytogenes do hostiteľských buniek by mohla potenciálne brániť jej šíreniu v infikovanom hostiteľovi, skúmali sme účinky proteázovej liečby na schopnosť baktérie Listeria monocytogenes vytvárať si ochranný biofilm a napadať tkanivá. Vybrali sme Serratiopeptidázu (SPEP) – proteolytický enzým Serapeptáza, extracelulárnu metaloproteázu produkovanú Serratia marcescens, ktorá je už používaná v širokom meradle ako protizápalová látka, a u ktorej už bolo preukázané, že u iných baktérií mení vykazovanú priľnavosť a vytvára ich citlivosť na antibiotiká.  Liečba infekcie spôsobovanej baktériou Listeria monocytogenes koncentrovanými roztokmi ennzýmu Serapeptáza znížila ich schopnosť vytvárať si biofilm a napadať hostiteľské bunky. Zymogramy liečených buniek odhalili, že Ami4b autolyzín, interninB a ActA boli prudko znížené. O týchto proteínoch na povrchu buniek je známe, že fungujú ako ligandy v interakcii medzi týmito baktériami a ich hostiteľskými bunkami, a naše dáta naznačujú, že liečenie týmto prírodným enzýmom ( Serapeptáza ) môže poskytnúť užitočný nástroj pre prevenciu počiatočnej priľnavosti baktérií Listeria monocytogenes na povrchu buniek ľudského čreva.

Vysvetlivky prekladateľa:

Fagocyty – sú akékoľvek bunky schopné  fagocytózy, čiže pohlcovania veľkých pevných častíc z okolia cez svoju bunkovú membránu. V ľudskom organizme sú najznámejšími takýmito bunkami biele krvinky, ktoré pohlcovaním nebezpečných cudzorodých látok, patogénnych mikroorganizmov, alebo odumierajúcich buniek chránia celý organizmus pred rozvojom infekcií a podporujú nasledujúce imunitné reakcie a hojenie poškodeného tkaniva.

Serratia marcescens – priateľská baktéria označovaná aj Serratia E15, ktorá produkuje proteolytický enzým Serratiopeptidase – zjednodušený názov Serapeptáza

Ligand – v biochémii a farmakológii označuje látku, typicky malú molekulu, ktorá tvorí komplex s biomolekulou a táto väzba má biologický význam. V užšom zmysle slova sa takto označuje signálna molekula, ktorá sa viaže na miesto väzby cieľového proteínu. V interakcii s baktériami Listeria monocytogenes predstavujú ligandy slabé miesta ochrany buniek, pretože práve ich otvorenú chemickú väzbu tieto baktérie využívajú na to, aby sa v prvom kroku prichytili na povrchu buniek a neskôr napádali a ničili hostiteľské bunky.

Jednu z najkvalitnejších serapeptáz na slovenskom trhu nájdete po kliknutí na TENTO ODKAZ

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza. Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *