AUTOIMUNITNÉ OCHORENIABLOGCHIRURGICKÉ ZÁKROKY A ZRANENIAPOŠKODENÉ TKANIVÁ A OPUCHYŠTÚDIE

Štúdia – Serapeptáza a jej úloha pri riešení zápalových procesov

serapeptaza a zapal

Výsledky štúdie:

Serratiopeptidáza je serínová proteáza, ktorá bola pre svoju silnú protizápalovú aktivitu označená za významnú. Klinické použitie enzýmu bolo zaznamenané u mnohých ochorení, ako je artritída, sinusitída, zápalové črevné ochorenie (IBD), bronchitída, atď..

Názov štúdie:

Serapeptáza a jej úloha pri riešení zápalových procesov

Autor:

Manju Tiwari, Department of Biochemistry and Genetics, Barkatullah University, Bhopal, Madhya Pradesh, India

Received 26 October 2016, Revised 9 December 2016, Accepted 16 January 2017, Available online 1 February 2017.

Zdroj: https: https://doi.org/10.1016/j.ajps.2017.01.003

 

Zápal stále zostáva kľúčovým javom pre väčšinu ochorení a stavy fyziologickej nerovnováhy. Akútny zápal, ako ochranné opatrenie na odstránenie príčiny zápalu, je základným fyziologickým javom imunitného systému, a jeho zlyhanie ako procesu vedie k chronickému zápalu. Na boj proti akútnemu ako aj chronickému zápalu sa už vyvinulo množstvo liekov, väčšinou chemických látok. Lenže v poslednej dobe sa, v porovnaní s bežnými chemickými látkami, oveľa viac obľúbenými stávajú protizápalové lieky založené na enzýmoch. Serratiopeptidáza, proteolytický enzým z rodiny trypsínov, má úžasný rozsah pôsobenia v boji proti zápalu. Serínová proteáza má vyššiu afinitu k cyklooxygenáze (COX-I a COX-II), čo je kľúčový enzým spojený s produkciou rôznych zápalových mediátorov vrátane interleukínov (IL), prostaglandínov (PG) a tromboxánu (TXs) atď. Napríklad bronchitída, cystická fobróza prsníkov a syndróm karpálneho tunel, a pod., sú dnes vedúcimi zápalovými ochoreniami postihujúcimi ľudí po celom svete. V snahe zvládnuť zápal, akútneho i chronického typu, sa lekári väčšinou spoliehajú na bežné lieky. Najbežnejšie lieky na boj proti akútnemu zápalu sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), používané či už samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi. Avšak, NSAID sa často používajú so steroidnými liekmi aj pri chronických zápaloch ako sú autoimunitné poruchy. Tieto lieky majú niekoľko obmedzení, ako sú napr. vedľajšie účinky, ADR, a pod.. Aby sa prekonali tieto obmedzenia a komplikácie, objavili sa v poslednom desaťročí nové protizápalové enzýmové lieky. Pre Serínové proteázy, najväčšiu skupinu proteolytických látok, bolo uvedených už niekoľko terapeutických aplikácií vrátane protizápalového účinku. Serratiopeptidáza je popredným enzýmom, ktorý má svojim využitím v medicíne veľmi dlhú históriu ako účinný protizápalový liek. Aktuálna štúdia zdôrazňuje súčasný scenár a budúce vyhliadky Serratiopeptidázy ako protizápalového lieku. Štúdia tiež ilustruje porovnávaciu analýzu bežných liečiv a enzýmov na terapeutickú liečbu zápalu.

Terapia založená na enzýmoch sa stala neoddeliteľnou súčasťou modernej medicíny najmä z dôvodu jej selektivity a účinnosti. Vo všeobecnosti sú enzýmy v podstate bielkoviny, ktoré majú obrovskú katalytickú kapacitu a poskytujú výrazné výsledky v modernej zdravotnej starostlivosti. Zápal je fyziologická odpoveď (imunitná odpoveď) na infekciu, zranenia, autoimunitné poruchy a niektoré choroby. Na udržanie fyziologickej homeostázy je nevyhnutný akútny zápal, ktorý si vyžaduje úplné rozlíšenie. Rozlíšenie zápalu definuje homeostázu tkanív a vyváženú imunitnú aktivitu. Avšak zlyhanie autoregulácie akútneho zápalu vedie k chronickému zápalu a ten stáva sa sám o sebe hlavnou výzvou. Enzýmy sa ako protizápalový prostriedok v modernej medicíne prvýkrát použili v 50. rokoch minulého storočia, keď v USA objavili, že intravenózny trypsín môže zmierniť zápal spôsobený reumatoidnou artritídou, ulceróznou kolitídou a atypickou vírusovou pneumóniou, ako aj pooperačný opuch a modriny spôsobené športovými zraneniami. Podľa publikovaných správ v Japonsku sa Serratiopeptidáza začala na zápal používať v roku 1957. Rastúci úspech enzýmovej terapie následne vedie k aplikácii empiricky enkapsulovaného enzýmu, vrátane trypsínu, chymotrypsínu a bromelaínu, podávaných perorálne. V odbobí 80. a začiatku 90. rokov porovnávali japonskí a európski výskumníci niekoľko enzýmov s potenciálnou protizápalovou aktivitou a ich štúdia ukázala, že pri znižovaní zápalovej odpovede bola najúčinnejšia z nich Serratiopeptidáza. V súčasnej dobe sa Serratiopeptidáza vo veľkej miere používa v Japonsku a Európe ako voľba pre protizápalovú liečbu a liečbu bolesti.

V poslednom desaťročí sa využitie biologických molekúl – ako napríklad proteínov (enzýmov) ako liečebných prostriedkov stalo jednou z hlavných oblastí modernej medicíny. Niekoľko enzýmov je schválených na klinické použitie pri mnohých život ohrozujúcich ochoreniach a poruchách, ako je t-PA a stafylokináza, zrazeniny, l asparagináza, protinádorový liek atď. Serínová proteáza z mikrobiálnych zdrojov rovnako ukázala úžasný rozsah pri liečení rôznych druhov zápalu a zápalových porúch. Serratiopeptidáza je serínová proteáza s molekulovou hmotnosťou 60 kDa, a pre svoju silnú protizápalovú aktivitu bola označená za významnú. Klinické použitie enzýmu bolo zaznamenané u mnohých ochorení, ako je artritída, sinusitída, zápalové črevné ochorenie (IBD), bronchitída, atď.. Aktuálna výzva na rozvoj Serratiopeptidázy na účinný širokospektrálny protizápalový liek je spôsobená nedostatkom presného molekulárneho mechanizmu. Tento proteolytický enzým bol dlhodobo účinný pri mnohých ochoreniach práve počas chirurgických zákrokov, ale stále je nedostatok vedeckých dôkazov a dostupnej literatúry. Súčasná štúdia opäť zdôrazňuje potenciál enzýmu ako širokospektrálneho protizápalového lieku s minimálnymi vedľajšími účinkami a komplikáciami.

 

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *