BLOGCVIČENIE

Strečing pomáha uvoľniť svalové aj psychické napätie

strecing pomaha uvolnit svaly

Stuhnuté svaly môžu nielen pokaziť športový výkon, ale môžu byť aj nepríjemným spoločníkom pri každodennej sedavej práci. Ak je vám povedomé spojenie – sedavé zamestnanie a bolesti chrbta či krku – skúste napríklad strečing.

Moderný názov Strečing (vychádzajúci z anglického slova strech – natiahnuť) sa pre túto špecifickú pohybovú aktivitu síce používa len pár desiatok rokov, ale jeho princípy sú súčasťou cieľavedomého tréningu už niekoľko tisíc rokov, či už sa jedná o jogu alebo o niektoré druhy bojového umenia. Aj keď  to na prvý pohľad tak nevyzerá, správny strečing môže naozaj pozitívne podporiť športový výkon a nielen to. Strečing nemusí byť nevyhnutne len súčasťou iného tréningu. Veľmi dobre môže poslúžiť aj ľuďom, ktorí sa do športu nehrnú, ale predsa len si občas potrebujú rozhýbať a uvoľniť stuhnuté svaly.

strecing pomaha uvolnit svaly

Prečo je dobré zaradiť strečing do iného športového tréningu?

Hlavným cieľom akéhokoľvek tréningu je dopriať svalom trochu námahy a rozhýbať telo. V závislosti od intenzity tréningu sú však svaly viac či menej unavené a stuhnuté, a ak im nedoprajeme dostatočné uvoľnenie a relax, môže tento stav stuhnutých svalov pretrvávať. Na dobrý športový výkon však potrebujeme aby svaly vedeli flexibilne reagovať a hýbať sa tak ako my chceme. Strečingové cvičenia natiahnu vybrané svaly mierne za hranicu prirodzeného pohybu, čo umožňuje uvoľniť napätie svalov spôsobené zvýšenou fyzickou záťažou. Pri pravidelnom cvičení strečingu si tak svaly zachovávajú svoju pružnosť aj popri rastúcej svalovej sile.

strecing pomaha uvolnit svaly

Začať alebo ukončiť tréning strečingom?

Strečing ako samostatná skupina cvikov má niekoľko druhov alebo metód cvičenia. Základnými metódami strečingu sú:

Statický strečing

Je to najbežnejšie používaná metóda strečingu, kedy sú svaly natiahnuté na 15-30 sekúnd, s 2-4 opakovaniami. Ide o statické udržanie svalu v maximálnej polohe. Táto metóda strečingu je vhodná na záver tréningu, pretože pôsobí tak, že upokojuje a uvoľňuje nielen svaly, ale aj dýchanie, srdcový tep a nervovú sústavu.

strecing pomaha uvolnit svaly

Dynamický strečing

Je najvhodnejší na začiatok tréningu, no aj tu si treba dávať pozor a nezamieňať si rozvičku s dynamickým strečingom. Rozvička by mala obsahovať jednoduché cviky, ktoré si nevyžadujú maximálnu svalovú aktivitu ani nenútia svaly natiahnuť sa za hranicu prirodzeného pohybu. Cieľom rozcvičky je rozprúdiť krv, zahriať svaly a pripraviť sa na zvýšenú fyzickú námahu a zrýchlené dýchanie. Dynamický strečing však v porovnaní s rozvičkou obsahuje cviky, pri ktorých sa predpokladá, že svaly sú už zahriate. Na rozdiel od statického strečingu využivajú sa pri dynamickom strečingu najmä švihy a rytmické pohyby, kedy je sval natiahnutý na max 1-2 sekundy s 8-12 opakovaniami, a okrem uvoľnenia svalov a zvýšenia ich flexibility, je jeho cieľom aj urdžanie zvýšeného srdcového tepu a zahriatych svalov. Takáto príprava pred cvičením umožňuje svalom správne pracovať a zároveň predísť zraneniam.

Izometrický strečing

Je na prvý pohľad podobný statickému strečingu, no rozdiel je v tom, že najprv sa v statickej polohe vykonáva odpor proti pevnej prekážke a následne sa v rovnakej polohe sval uvoľní a natiahne.

PNF strečing

Je hybridom medzi statickým a izometrickým strečingom, a je vhodné pokiaľ je cvičený pod vedením a s pomocou odborníka – trénera. Okrem toho, že sa v statickej polohe najprv vykonáva odpor proti pevnej prekážke a následne sa sval uvoľní, pri jeho ďalšom natiahnutí pomáha tréner a sval tak možno dostať oveľa ďalej za hranicu bežného pohybu. Dohľad odborníka pri tejto metóde strečingu je nevyhnutný práve preto, aby sa sval príliš nenatiahol prípadne sa nepretrhli väzivá. Izometrický ako aj PNF strečing sa odporúčajú skôr na záver tréningu.

strecing pomaha uvolnit svaly

Je strečing dobrý aj ako samostanté cvičenie?

Strečing nemusí byť nevyhnutne len súčasťou iných tréningov. Aj ľudia, ktorí sa nevenujú aktívnemu športu, môžu využiť strečing na uvoľnenie svalov a udržanie ich flexibility. Stači si zapamätať zopár jednoduchých pravidiel:

Počúvajte svoje telo a nesnažte sa hneď pri prvom strečingu lámať rekordy. Pri strečingu by ste mali vo svaloch cítiť tlak a napätie, ale výrazná bolesť už je znamením, že to preháňate. Skúste spomaliť, a k ohybnému telu sa prepracujte radšej poctivým pravidelným strečingom, pri ktorom budete postupne posúvať svoje hranice.

Pokojné dýchanie je rovnako dôležité ako posúvanie hraníc. Nezabúdajte, že pri strečingu ide o uvoľnenie svalov, srdcového tepu, dýchania a nervov. Ak budete svoje telo nútiť do bolestivých polôh, pri ktorých nebude vedieť ani dýchať, nemôže byť ani reči o uvoľňujúcom cvičení.

Pravidelné opakovanie. Tak ako pri iných aktivítách, aj tu platí, že pokiaľ chcete dosiahnuť skvelé výsledky, je potrebné urobiť si zo strečingu obľúbenú rutinu.

Neváhajte. Ak sa vám podarí nájsť si každý deň zopár minút na natiahnutie a uvoľnenie svalov, po čase zistíte, že vás prestala trápiť stuhnutá šija, boľavý chrbát, alebo migrény. Pokiaľ si neviete rady, nebojte sa osloviť odborníka alebo trénera, a pokojne mu otvorene povedzte, že nie ste športový superman, len sa občas chcete príjemne ponaťahovať. Dnes už existuje veľká ponuka kurzov jogy, pilatesu, či iných druhov cvičenia, ktorých hlavnou podstatou je strečing. A ak aj nemáte radi skupinové cvičenia, naučte sa základy a pokojne môžete pokračovať sami v pohodlí domova.

strecing pomaha uvolnit svaly

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *