BLOGŠTÚDIE

Štúdia – Analytické techniky pre Serapeptázu a jej zaradenie – prehľad

serapeptaza analyza a vyuzitie

Výsledky štúdie:

Serratiopeptidáza je “super enzým”, ktorý má dlhý zoznam zdravotných výhod. Prehľad ponúka súhrn analytických detekčných techník používaných pri identifikácii a kvantifikácii Serapeptázy, a otvára priestor na vývoj nových selektívnych a špecifických analytických techník na jej kvantifikáciu.

Názov štúdie:

Analytické techniky pre serratiopeptidázu: prehľad

Autor:

Vandana GupteUmesh Luthra, Ipca Laboratories Ltd., Biotech R&D, Kandivali (W), Mumbai 400067, Maharashtra, India, Vandana Gupte: moc.acpi@etpug.anadnav, Corresponding author: moc.acpi@etpug.anadnav, J Pharm Anal. 2017 Aug; 7(4): 203–207., Published online 2017 Mar 22. doi:  10.1016/j.jpha.2017.03.005, PMCID: PMC5790697, PMID: 29404039

 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5790697/

 

Proteolytické enzýmy sú špecifické enzýmy, ktoré metabolizujú proteíny. Tieto enzýmy sú prirodzene produkované ľudským telom a inými živými organizmami a pomáhajú vykonávať základné funkcie. Doplnky výživy s týmito enzýmami vykazujú priaznivý protizápalový účinok na tkanivá tela.

 

Jedinečný enzým nazvaný “serratiopeptidáza” (Serratia E15 proteáza) sa javí ako jeden z najsilnejších protizápalových doplnkov výživy a má číslo EC 3.4.24.40. Serratiopeptidáza s molekulovou hmotnosťou približne 52 kDa bola najprv izolovaná z enterobaktérie Serratia sp. Tento mikroorganizmus bol pôvodne izolovaný v neskorých šesťdesiatych rokoch minulého storočia z larvy Priadky morušovej – Bombyx mori L.. Serratiopeptidáza sa nachádza v čreve larvy Priadky morušovej a umožňuje vznikajúcej mole rozpustiť svoj zámotok. Teraz  sa vyrába hlavne purifikáciou z fermentovaenj enterobaktérie Serratia sp. E 15. Enzým patrí do skupín enzýmov Serralysin a je známe, že štiepi peptidy s väzbami Asn-Gln, CysS03H-Gly, Arg-Gly a Tyr-tyr, ako aj väzbou medzi His-Leu, Gly-Ala , Ala-Leu, Tyr-leu, Gly-Gly, Phen-Tyr a Tyr-Thr, ktoré vykazujú širokú špecifitu substrátu.

 

Serratiopeptidáza sa používa v Európe a Ázii už viac ako 30 rokov, ale je pomerne nová v Spojených štátoch av Kanade. Má silné protizápalové vlastnosti. Klinické štúdie ukázali, že je účinná pri znižovaní opuchov a edémov a pri metabolizácii jazvových tkanív v tele a je zvlášť užitočná pri posttraumatickom opuchu, fibrocystickom ochorení prsníkov a bronchitíde. Pomáha rozkladať odumreté tkanivo, krvné zrazeniny, cysty a arteriálne usadeniny. Protizápalové vlastnosti serratiopeptidázy boli prvýkrát študované v Japonsku v roku 1967. Neskôr v 70. rokoch boli tieto parenterálne formulácie enzýmov nahradené ich enterosolventnými nástupcami. Počas samostatných výskumov v Európe a Japonsku v 80. a 90. rokov bol vytvorený predpoklad, že serratiopeptidáza je spomedzi všetkých enzýmových preparátov najefektívnejším činidlom pri znižovaní zápalu.

 

Serratiopeptidáza sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na liečbu zápalu. Ukázalo sa, že je lepšou alternatívou k tradičným nesteroidným protizápalovým liekom, u ktorých boli preukázané vedľajšie účinky. Serratiopeptidáza sa tiež označuje ako Serapeptáza, ktorá sa používa na liečbu chronickej sínusitídy, syndrómu karpálneho tunela, vyvrtnutia, pretrhnutých väzov a pooperačného zápalu. Ukázalo sa, že seratiopeptidáza je silnejším kazeinolytickým činidlom než akékoľvek iné známe alkalické alebo neutrálne proteázy.

 

Väčšina z doteraz publikovaných štúdií je buď o klinickej účinnosti sertatiopeptidázy, alebo o jej produkcii fermentáciou a purifikáciou. Prehľad o seralysíne uverejnil Baumann v roku 2004, ktorý opísal funkčnú triedu serratiopeptidázy, jej výskyt, biologickú funkciu, aminokyselinovú sekvenciu, jej produkciu, purifikáciu a molekulovú charakterizáciu.

 

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *