BLOGŠTÚDIE

Štúdia – Serapeptáza podporuje odstraňovanie poškodeného tkaniva zo zapáleného miesta

serapeptaza a odstranovanie poskodeneho tkaniva

Výsledky štúdie:

Výskumy ukazujú, že Serapeptáza sa z tráviaceho traktu, konkrétne z čreva, absorbuje do krvného obehu. Odtiaľ preniká do všetkých tkanív, pričom vysokú koncentráciu dosahuje v zapálených tkanivách. Tam ovplyvňuje reguláciu migrácie imunitných buniek z lymfatických uzlín do zapáleného a poškodeného tkaniva, pomáha rozpúšťať mŕtve a poškodené tkanivo, a podporuje vstrebávanie rozloženého tkaniva krvou a lymfou, čím podporuje jeho odstránenie zo zapáleného miesta.

Názov štúdie:

Serapeptáza a jej úloha pri riešení zápalových procesov

Autor:

Manju Tiwari, Department of Biochemistry and Genetics, Barkatullah University, Bhopal, Madhya Pradesh, India

Received 26 October 2016, Revised 9 December 2016, Accepted 16 January 2017, Available online 1 February 2017.

Zdroj:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S181808761630160X

Zápal a zápalové poruchy sú hlavnou príčinou úmrtí a fyzických deformít v modernom svete. Najťažšou výzvou pri liečbe zápalu je nájdenie jeho presnej príčiny na molekulárnej úrovni a výber jeho vhodnej liečby. Imunitný systém, či už sprostredkovaný bunkami alebo humorálne, je do zápalu zapojený centrálne, a preto zostáva riadenie zápalu komplikované. Vo všeobecnosti je zápal definovaný ako lokalizovaný neprimeraný edém v dôsledku zvýšenej vaskulárnej infiltrácie v mieste zápalu. Ako akútny, tak aj chronický zápal, sú charakterizované rôznymi súbormi metabolických dráh vyvolaných rôznymi, či už vonkajšími alebo endogénnymi stimulmi, alebo aj oboma druhmi stimulov. Autoimunitné ochorenia a poruchy sú najnáročnejšie, čo sa týka hľadania ideálnych liečebných postupov. Počas mnohých desaťročí sa symptomatické zmiernenie zápalu v chronických prípadoch dosiahlo použitím syntetických zlúčenín ako sú NDAID a steroidy alebo oboch z nich. Ako sme uviedli vyššie, zápal je komplexná imunitná odpoveď založená na rôznych druhoch podnetov a nemôže byť vyliečená bežnými liekmi. Výsledkom toho je, že väčšina protizápalových liekov je spojená s ťažkými vedľajšími účinkami a nežiaducimi reakciami na lieky. Tieto lieky sú spájané skôr so symptomatickou úľavou ako s liečbou.

Existuje veľmi málo dôkazov o molekulárnom mechanizme Serapeptázy ako protizápalového prostriedku. Ukázalo sa však, že Serapeptáza má priamy účinok na pohyb imunitných buniek. Tento enzým reguluje nábor PMM a iných lymfocytov v mieste zápalu. Nedávne zistenie naznačuje, že Serapeptáza znižuje kapilárnu permeabilitu vytváranú histamínom, bradykinínom a serotonínom; rozkladá abnormálne výlučky a proteíny; uľahčuje vstrebávanie rozloženého tkaniva krvou a lymfou. Ďalej enzým podporuje hojenie a uzdravenie rán a obnovuje teplotu kože zapálenej oblasti, popáleniny alebo poranenia. Aktivita Serapeptázy zostáva stabilná a ponúka vyššiu účinnosť v kombinácii s pridávaním kovových iónov, ako je zinok a mangán. Ukázalo sa, že Serapeptáza sa absorbuje z tráviaceho traktu. Už menej sa vie o jej absorpcii z čreva, ale do tohto mechanizmu môže byť zapojená endocytóza sprostredkovaná clathrinom. Pri perorálnom podávaní sa pri vstrebávaní do systémového obehu nezmenená, odkiaľ preniká do všetkých tkanív. Dosahuje vysokú koncentráciu v zápalových tkanivách. Maximálne úrovne dosahuje za jednu hodinu. Na rozdiel od konvenčných protizápalových liekov (NDAID – conventional anti-inflammatory drugs) sa Serapeptáza neviaže s lipogenázou a blokuje lipogenázou katalyzovanú biosyntézu. Je pravdepodobnejšie, že Serapeptáza má vplyv na reguláciu migrácie imunitných buniek z lymfatických uzlín do zapáleného a poškodeného tkaniva. Takýto jedinečný mechanizmus a široká afinita substrátu naznačujú úlohu enzýmu pri uvádzaní tkaniva do normálneho stavu, t.j. udržiavania homeostázy. Keďže je (Serapeptáza) serínovou proteázou s obrovskou proteolytickou aktivitou, mohol by sa enzým podieľať na čistení a hojení rán.

Lekárske použitie Serapeptázy, hlavne ako protizápalového liečiva založeného na enzýmoch, má veľmi dlhú históriu. Niekoľko zistení naznačuje, že enzým samotný alebo aj v kombinácii s inými liekmi, uvádza, že má vplyv na sinusitídu a bronchitídu, aterosklerózu, syndróm karpálneho tunela, reumatoidnú artritídu a iné autoimunitné ochorenia. Presný molekulárny mechanizmus Serapeptázy nie je úplne známy, ale výskumné zistenia preukázali, že enzým má jedinečnú schopnosť rozpustiť mŕtve a poškodené tkanivo, ktoré je vedľajším produktom liečebnej odozvy, a to bez poškodenia živých tkanív. Serapeptáza tiež pôsobí modifikáciou adhéznych molekúl bunkového obalu. Tieto adhézne molekuly na povrchu buniek sú priamo i nepriamo zodpovedné za zápal a privádzajú imunitné bunky do poškodených tkanív. Štúdia tímu talianskych výskumníkov naznačuje, že proteolytické enzýmy ako je Serepeptáza, môžu výrazne zvýšiť účinnosť antibiotík proti biofilmu a môžu zmierňovať tvorbu biofilmu. Ukázalo sa, že Serapeptáza zvyšuje aktivitu viacerých antibiotík vrátane ampicilínu, ciclacillin, cephalexin, minocycline a cefotiamu [62].

Klinické použitie Serapeptázy počas alergických stavov bolo tiež podrobené štúdii a zistilo sa, že skutočne znižuje hustotu a viskozitu hlienu a zlepšuje jeho vylučovanie prostredníctvom bronchopulmonárnych sekrétov. Použitie Serapeptázy ako expektorantu sa zriedkavo uvádza v akejkoľvek literatúre, ale je proteolytickým enzýmom, ktorý môže nahradiť použitie histamínu a antihistaminík v expektoračných prípravkoch. Enzým Serapeptáza bol tiež použitý pri úspešnej liečbe fibrocystického ochorenia prsníka, aby pomohol znížiť opuch a bolesť, pričom 25% pacientiek užívajúcich enzým vykazovalo mierne až výrazné zlepšenie bez nežiaducich reakcií. Ďalšou sľubnou oblasťou je použitie Serapeptázy na rozloženie usadenín pri ateroskleróze. Khateeb a kol. demonštrovali úlohu Serapeptázy pri liečbe orto-dentálneho zápalového syndrómu. Pretože enzým rozkladá neživé tkanivá a necháva živé tkanivo nedotknuté, môže byť účinný pri odstraňovaní ložísk tukových látok, cholesterolu, bunkových odpadov, vápnika a fibrínu na vnútornej strane tepien. Fibrinolytická aktivita Serapeptázy (odstránenie zrazeniny) môže byť tiež schopná pomôcť s hustou krvou, zvýšeným rizikom mŕtvice a zápalom či trombózou ciev.

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Názor k “Štúdia – Serapeptáza podporuje odstraňovanie poškodeného tkaniva zo zapáleného miesta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *