BLOGCVIČENIE

Prechádzka je skvelý relax pre dušu, rozum i telo

serapeptaza prechadzka

Chôdza je tak jednoduchá a tak prirodzená, že sa vlastne ani nepovažuje za šport. Pokiaľ teda nemáme na mysli rýchlochôdzu na vrcholovej úrovni. A to nemáme. V tomto článku si chceme pripomenúť aké skutočne jednoduché je hýbať sa. Stačí ísť na prechádzku.

Prechádzky nič nestoja

Na prvý pohľad to tak síce nevyzerá ale pravidelné prechádzky majú skutočne pozitívny vplyv na celý náš organizmus, a pritom si nevyžadujú veľa. Na rozdiel od iných športových aktivít môže byť človek aj absolútne športové drevo, ale chôdzu určite zvládne. V mnohých prípadoch sú dokonca pravidelné prechádzky odporúčané lekármi ako súčasť rekonvalescencie pre prekonanie zdravotných problémov.

Ďalším výrazným plus pre prechádzky je tiež fakt, že sú naozaj úplne zadarmo. Okrem bežne dostupnej, a relatívne lacnej, pohodlnej obuvi predsa nič viac nepotrebujete. Ak chcete, môžete sa pokojne prechádzať aj v dzínsoch a obľúbenom tričku. No a v neposlednom rade je skvelé, že na prechádzku môžete ísť naozaj kedykoľvek a kdekoľvek.

serapeptaza prechadzka

Ako urobiť prvý krok?

Vybrať sa na prechádzku je asi to najľahšie rozhodnutie, ktoré môžete urobiť s cieľom dopriať svojmu telu trochu pohybu. Závisí len od vašej kondície a chuti hýbať sa, či začnete nenáročnými 20 minútovými prechádzkami v miernom tempe po mestskom parku, alebo možno pridáte viac do kroku a svižne za hodinku obídete polovicu mesta a priľahlý les. Pokiaľ máte zdravotné problémy, alebo s pohybom len začínate, alebo máte nadváhu, začnite s krátkymi prechádzkami v miernom tempe. Zvoľte si tempo, ktoré vám umožní dodržiavať pravidelný rytmus pohybu a dýchania, a pri ktorom budete vládať aj rozprávať. Nie je na škodu, keď sa pri tomto tempe aj trochu zapotíte. Nezabudnite, že vašim cieľom nie je pokoriť rekord. Vašim cieľom je zaradiť prechádzky medzi vaše obľúbené pravidelné aktivity. Preto ak na začiatku nevládzete, je to pochopiteľné, a pokojne si doprajte krátke prestávky aby ste sa nadýchli. Pri troche trpezlivosti sa po čase prechádzky môžu stať vašou obľúbenou formou pohybu i oddychu, a s pribúdajúcim počtom prechádzok sa bude zlepšovať aj vaša kondícia.

serapeptaza prechadzka

Pravidelné prechádzky pre zdravie a duševnú pohodu

Na internete koluje už množstvo článkov so zaujímavými výsledkami šútuií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv pravidelných prechádzok na udržiavanie fyzického a duševného zdravia. Tu je len krátky výber z tohto zoznamu pozitív:

serapeptaza prechadzka

Posilňujú a spevňujú svalstvo

Aj taká jednoduchá aktivita ako sú pravidelné prechádzky zapája svaly celého tela a pomáha ich udržiavať v lepšej kondícii.

Majú pozitívny vplyv na stav kostí a kĺbov

Rovnako ako sú prechádzky prospešné pre svaly, tak sú prospešné aj pre zdravie kosti a kĺbov, pretože ich pravidelné mierne namáhanie napomáha prevencii osteoporózy.

Pomáhajú ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Pravidelné prechádzky sú výbornou pomocou na zníženie rizika vzniku kardiovaksulárnych ochorení, na zníženie krvného tlaku a na zníženie hladiny cholesterolu. Udržiavané stále tempo, kedy sa mierne zadýchate, zároveň pomáha rozprúdiť krv a posilniť činnosť srdca.

serapeptaza prechadzka

Podporujú správne fungovanie tráviaceho systému

Už naši starý rodičia dobre vedeli, že príjemné prechádzky sú výborné na trávenie. Pravidelný a mierny pohyb totiž nielenže pozitívne podporuje správnu peristaltiku tráviaceho systému, ale v súvislosti s tým ako sa vám rozprúdi krv v tele, zlepšuje sa aj správne vylučovanie tráviacich enzýmov, inzulínu a nakoniec aj vstrebávanie potrebných živín.

Znižujú stres a upokojujú myseľ

Vyjsť si na prechádzku a vyčistiť si hlavu je ten najlepší a najlacnejší spôsob ako odbúrať nahromadenú nervozitu a stres, a dovoliť svojmu mozgu vypnúť na chvíľu od záplavy super dôležitých každodenných úloh a povinností.

Utužujú rodinné a priateľské vzťahy a znižujú riziko vzniku depresií

Len si to predstavte: Ste na prechádzke so svojim partnerom (alebo kamarátom), je pekné počasie, vdychujete čerstvý vzduch do pľúc, kráčate len preto lebo sa vám chce, a rozprávate sa len preto lebo sa vám chce. A bavíte sa len o tom, o čom sa chcete baviť. Pohoda. Váš mozog si lepší relax ani nevie predstaviť. Na také prechádzky sa predsa vždy budete tešiť a vždy si tak radi nájdete čas na priateľov a rodinu.

Zaujímavé je, že váš mozog a duša si rovnako dobre oddýchnu aj keď keď chodíte na prechádzky osamote. Samozrejme, že tam, kde sa vždy tešíte, tam depresia nemá miesto.

serapeptaza prechadzka

Podporujú vyrovnaný spánkový režim

Pod príjemnej prechádzke sa naozaj dobre spí.

 

A na záver už len jedna malá pripomienka.

Pokiaľ si chcete pravidelnými prechádzkami naozaj zlepšiť fyzické a duševné zdravie, mali by to byť prechádzky v prírode. Ak nemôžete každý deň zájsť do lesa, určite bude stačiť aj mestský park alebo aj prechádzka tichými uličkami mesta. Nervózne naháňanie sa medzi regálmi supermarketu za tou najvýhodnejšou cenou a najrýchlejším nákupom sa predsa nepovažuje za upokojujúcu prechádzku.

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *