ČO JE SERAPEPTÁZA?

ČO JE SERAPEPTÁZA?

Serapeptáza je čisto prírodný proteolytický enzým s jedinečnými protizápalovými účinkami. Tento enzým bol v rámci vedeckých štúdií pôvodne izolovaný z organizmu Priadky morušovej. V jej črevnom prostredí sa nachádzajú aj tzv. priateľské baktérie Serracia E15, ktoré sú veľmi prospešné pre fungovanie celého jej organizmu.

 

Z chemicko-biologického hľadiska je Serapeptáza proteolytický enzým. Enzýmy sú katalyzátory nevyhnutné pre fungovanie živých organizmov vyrobené z aminokyselín RNA (ribonukleová kyselina), ktoré sú vyrobené pomocou DNA (deoxyribonukleovej kyseliny). Niektorí ľudia ich nazývajú “aktívne proteíny”.

Táto aktivita znamená, že enzýmy sú tie zložky organizmu, ktoré sú zodpovedné za to, aby životné procesy na bunkovej úrovni fungovali tak ako majú. Sú nevyhnutné pri každej funkcii rastu, opravy, alebo čistenia, teda pri udržiavaní zdravia každej živej bunky v tele.

Niektoré enzýmy si vie telo vytvoriť samo, no niektoré musí prijímať v potrave. Poznáme tri skupiny enzýmov:

 • Potravinové enzýmy – sú to základné stavebné jednotky pre naše telo prijímané v jedle,
 • Metabolické enzýmy – usmerňujú fungovanie potravinových enzýmov v rámci chemicko-biologických procesov v tele,
 • Čistiace enzýmy – eliminujú odpad a toxíny, ktorý zostáva v našom tele pri jeho budovaní či oprave. Tieto čistiace enzýmy, kam patrí aj Serapeptáza, čistia naše telo od nestrávených sacharidov, bielkovín a odumretých tkanív. Ich ďalšou zásadnou úlohou je poskytovať pomoc protizápalovým enzýmom v boji s infekciami a pri poškodení tkaniva.

Za posledných 100 rokov boli enzýmy veľmi intenzívne študované, a to najmä so zameraním na ich vplyv na zdravie človeka. Len v roku 1930 bolo objavených 80 enzýmov. V roku 2000 bolo skúmaných a objavených 3000 enzýmov. Existujú doslova tisíce štúdií o prínose enzýmov pre zdravé fungovanie ľudského tela a celkovo živých organizmov. V štúdiách ekvivalentných k ľuďom užívajúcim enzýmy Serapeptázy neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky tohto enzýmu. Iba pacienti s hemofíliou by mali brať enzýmy pod dohľadom.

PÔVOD SERAPEPTÁZY

Serapeptáza je čisto prírodný produkt, ktorý bol v rámci vedeckých štúdií pôvodne izolovaný z organizmu Priadky morušovej. V jej črevnom prostredí sa (rovnako ako v našom) nachádzajú aj tzv. priateľské baktérie, ktoré sú veľmi prospešné pre fungovanie celého organizmu.

Ako zdroj enzýmu Serapeptázy bola identifikovaná enterobaktéria Serracia E15. Priadka morušová tento enzým využíva v prvom rade v procese trávenia tvrdých listov moruše, ktorými sa živí. No práve jej druhé využitie tohto enzýmu vedcov zaujalo, pretože Priadka morušová tento vysoko účinný enzým využíva na rýchle rozpustenie veľmi tvrdého zámotku, v ktorom sa larva mení na dospelého jedinca. Pre tento hmyz je rýchle opustenie zámotku životne dôležité, pretože v tejto fáze je ľahkým cieľom predátorov. Táto životná potreba malého nenápadného hmyzu tak podnietila vznik tak účinného enzýmu akým je Serapeptáza.

Pre potreby ľudí, ale aj zvierat, je dnes Serapeptáza komerčne vyrábaná pestovaním enterobaktérie Serracia E15 na rastlinnom materiáli a izolovaním enzýmu Serapeptázy z tejto baktérie pomocou fermentácie. Výsledkom tohto procesu je dehydrovaný biely až svetlý prášok, ktorý je následne spracovaný podľa potrieb spotrebiteľského balenia.

 

PREČO JE SERAPEPTÁZA TAKÁ VÝNIMOČNÁ?

Serapeptáza je silnejšia fibrinolytická látka ako iné známe alkalické alebo neutrálne proteázy. Protizápalová aktivita Serapeptázy je vyššia ako aktivita ostatných proteolytických enzýmov. Pri porovnávaní jej účinnosti ako protizápalovej látky, zatiaľ nič neprevyšuje schopnosť Serapeptázy bezpečným spôsobom (teda bez vedľajších účinkov) podporiť hojenie zápalových procesov. Dokonca má schopnosť prejsť cez hemato-encefalitickú bariéru. Serapeptáza je fungujúca alternatíva voči salicylátom, ibuprofénu a silnejším nesteroidným proizápalovým látkam. Na rozdiel od týchto liekov, Serapeptáza je prirodzene sa vyskytujúca proteolytická enzymatická látka bez vedľajších účinkov na prostaglandíny a nemá ani nepríjemné vedľajšie účinky na tráviaci systém.

Klinické štúdie za viac ako 40 rokov ukázali, že Serapeptáza rozpúšťa krvné zrazeniny a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín – trombov, zabraňuje opuchom a hromadeniu tekutiny v tkanivách. Vďaka silným protizápalovým schopnostiam, a pretože prakticky nemá vedľajšie účinky, je Serapeptáza omnoho lepšia voľba ako nesteroidné antireumatiká. Má schopnosť blokovať uvoľňovanie bolesti spôsobovanej uvoľňovaním amínov zo zapáleného tkaniva a preto výborne slúži aj na zmiernenie silnej bolesti. Nové štúdie dokonca ukazujú, že môže pomôcť aj pri Alzheimerovej chorobe.

INFO O SERAPEPTÁZE – V SKRATKE

 • Je to silná fibrinolytická látka s vyššou protizápalovou aktivitou než u iných protelytických enzýmov.
 • Je funkčnou alternatívou voči salicylátom, ibuprofenom and iným nesteroidným protizápalovým látkam.
 • Má prírodný pôvod, prakticky overenú účinnosť, a to všetko bez vedľajších účinkov.
 • Je účinná bez nepríjemných vedľajších účinkov na prostaglandíny alebo na tráviaci systém.
 • Rozpúšťa krvné zrazeniny a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín  – thrombov.
 • Pomáha riediť nahromadenú tekutinu v zapálenom tkanive, a tým pomáha odstraňovať opuchy.
 • Má schopnosť blokovať pocit bolesti spôsobovaný uvoľňovaním amínov v zapálenom tkanive.
 • Skracuje proces hojenia a podporuje imunitný systém.
 • Má čistiaci účinok, pomáha odstraňovať ťažké kovy a toxíny z tela.
 • V medicínskej praxi sa v Európe a v Ázii používa už viac ako 30 rokov.
 • Má pozitívny podporný účinok pri liečbe širokého spektra zdravotných problémov.

 AKO SI VYBRAŤ KVALITNÚ SERAPEPTÁZU?

1/ Najlepšiu účinnosť má Serapeptáza, kde je enterosolventná surovina bez obsahu ftalátov spracovaná do tabliet, pretože takto bezpečne prejde žalúdkom, a skutočne sa vstrebáva až v čreve. Serapeptáza môže byť tiež spracovaná do kapsúl alebo poťahovaných tzv. “enteric coated” tabliet, ktoré však môžu len oddialiť čas znehodnotenia účinného emmzýmu Serapeptázy tráviacimi kyselinami v žalúdku.

2/ Aktivita označená v IU, SPU, či SU? Certifikovaní výrobcovia suroviny stále používajú IU na opis enzymatickej aktivity Serapeptázy. IU znamená International Agreed Units of Activity, a používa sa pre Serapeptázu už viac ako 35 rokov. SPU a SU (Serrapeptase Unit) sú nové merné jednotky vytvorené niektorými predajcami a producentmi, ale nie výrobcami suroviny. Jednotky SPU alebo SU však nie sú medzinárodne registrované a ustanovené ako oficiálne merné jednotky pre enzymatickú aktivitu Serapeptázy.

3/ Certifikáty kvality: COA (Certificate of analyses) ktorý potvrdzuje kvalitu a čistotu suroviny. Certifikáty HACCP (Hazard analysis and critical control point) a / alebo certifikát GMP (Good Manufacturing Practice) dokazujú, že výrobca a producent dôsledne dodržiavajú legislatívne a kvalitatívne predpisy. Ak výrobca suroviny a producent hotového produktu vedia tieto certifikáty predložiť, môžete si byť istý, že kupujete to, čo vidíte.

PRE KOHO JE UŽÍVANIE SERAPEPTÁZY VHODNÉ?

Je to takmer každý človek, pretože každý sa už aspoň raz potýkal s nejakou bolesťou alebo zápalovým stavom. Je dokázané, že Serapeptáza pomáha:

 • športovo aktívnym ľuďom,
 • ľuďom s fyzickým zranením či po chirurgickom zákroku,
 • ľuďom, ktorí trpia bolesťami alebo opuchmi kĺbov či svalov,
 • ľuďom, ktorí trpia dlhodobými zápalmi a starším ľuďom.

Užívanie Serapeptázy sa neodporúča iba ďeťom do 3 rokov, tehotným a kojacim ženám.

Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a rady ES č. 1924 z roku 2006 a nariadení komisie č. 432/2012 nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o produktoch uvedených na tejto stránke sú len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú zákazníkov k tvrdeniam, že majú tieto produkty liečivé účinky. Naše produkty sú uvedené na trh ako doplnky stravy. Nejedná sa o liek a nemajú schválené diagnostické a ani liečivé účinky.