BLOG

Využite leto a doprajte svojmu telu zdravé potraviny

leto a zdrave potraviny

Práve nám začalo leto, takže tu máme krásne obdobie, v ktorom sa nám ponúka to najlepšie z čerstvých darov prírody. Práve v lete máme najviac príležitostí využiť to, že môžeme ovocie a zeleninu konzumovať naozaj čerstvé a veľmi krátko po zbere, teda v čase, keď má najväčší obsah vitamínov a minerálov a tiež funkčných enzýmov.

Moderná doba nám dnes ponúka ľahko dostupné sezónne potraviny v ktoromkoľvek ročnom období, a tak si pokojne môžeme kúpiť jahody, banány, rajčiny, uhorky, či hlávkový šalát aj v decembri. Nie je ale žiadnym tajomstvom, že takéto ovocie a zelenina sú síce jedlé a rozhodne zdravšie v porovnaní so sladkosťami, ale ich kvalita a chuť ďaleko zaostávajú za naozaj čerstvým ovocím a zeleninou od lokálnych pestovateľov, ktoré sa nám v sezóne dostane na tanier už krátko po zbere.

leto a zdrave potraviny

Čerstvé ovocie a zelenina majú najvyšší obsah zdraviu prospešných zložiek

Dôvodov prečo si vyberať sezónne a lokálne potraviny je však oveľa viac. Ako sme už spomenuli, na prvom je mieste je to obsah minerálov a vitamínov, ktorý je určite vyšší u ovocia a zeleniny konzumovaných čo najskôr po zbere. Často sa však zabúda aj na ďalšiu dôležitú zložku čerstvých potravín, a tou sú enzýmy. Ovocie a zelenina obsahujú celé spektrum veľmi užitočných enzýmov, ktoré sú práve v kombinácii s ostatnými jedinečnými zložkami týchto potravín nenahraditeľné v procese trávenia a vstrebávania potrebných vitamínov a minerálov do tela. Táto téma je sama o sebe tak rozsiahla, že by tiež pokojne vydala aj na niekoľko samostatných článkov. Základnou informáciou, ktorú by sme ale mali o enzýmoch obsiahnutých v ovocí a zelenine vedieť je, že ich obsah a aktivita klesá po zbere podobne ako obsah a aktivita vitamínov. Čím dlhšie sú teda ovocie a zelenina skladované a prevážané, tým menej týchto dôležitých látok obsahujú. Ako sa teda dostať k naozaj zdravým sezónnym potravinám?

leto a zdrave potraviny

 

Nebojte sa vypestovať si vlastné zásoby vitamínov

Ak si chcete dopriať naozaj čerstvý zdroj minerálov, vitamínov a enzýmov, nemusíte si hneď kupovať záhradu a po práci utekať na druhú smenu do záhonov zeleniny. Vieme, že je veľa ľudí, ktorí sa s láskou venujú svojej záhradke, a to čo by niekto iný považoval za drinu, považujú títo ľudia za veľmi príjemný oddych. A tak je to dobre. Každý máme svoje záľuby, tak prečo sa nevenovať práve záhradke? Ale nie každý má možnosť, chuť či skúsenosti na to, aby zvládol záhradku. No chutné a čerstvé bylinky, či nenáročná zelenina, vám vďačne porastú aj na parapete kuchynského okna či na balkóne. Internet je dnes plný rád ako si doma na okne vypestovať žeruchu, pažítku, bazalku či vňaťový petržlen. No nemusíte sa báť ani cherry rajčín, jahôd, šalátov alebo čili papričiek. Stačí si len vybrať na čo máte chuť, venovať rastlinkám trochu priestoru, vody a starostlivosti, a oni vám na oplátku ponúknu zo seba to najlepšie.

leto a zdrave potraviny

 

Chutné, kvalitné a známe nájdete u lokálnych pestovateľov

Ak je však aj pažitka na okne pre vás príliš veľký záväzok, skúste sa obrátiť na lokálnych pestovateľov. Či už oslovíte rodinu, kamarátov a známych, ktorí nejakú tú záhradku majú, alebo si zistíte kedy a kde je vo vašom okolí pravidelný trh, kde lokálny pestovatelia ponúkajú na predaj svoju úrodu, bude to asi zaujímavejšie a hodnotnejšie ako pod umelým osvetlením v supermarkete skúmať neznámu zeleninu a ovocie. A možno skúsite jednu z ponúk doručovania čerstvých domácich potravín v debničkách,  priamo z lokálnych fariem. Takéto služby ponúka stále viac firiem, ktoré podporujú domácich pestovateľov.

Skúste veriť tomu, čo poznali už generácie pred nami. Naši predkovia nemali prístup k takej širokej ponuke ovocia a zeleniny, a väčšinou jedli to, čo sa práve urodilo. Konzervované ovocie a zeleninu zase jedli v období zimy, keď nebola čerstvá úroda. A predsa, napriek tomu, že mali k dispozícii len to, čo sa dalo dopestovať či pozbierať len tu, mali všetky živiny, ktoré potrebovali aby prežili.  A tie máme aj dnes.

leto a zdrave potraviny

Doprajte si to najlepšie pre zdravie

Sezónne stravovanie nie je len pojem. Je to jednoduchá logika. Ak si vyberáte sezónne a lokálne potraviny, dostanete ako sa hovorí „za málo peňazí veľa muziky“, pretože takéto ovocie a zelenina obsahujú najviac zdraviu prospešných zložiek. A navyše sú to presne tie správne zložky, na ktoré je náš organizmus po generáciách predkov zvyknutý. Tak hor sa do toho. Zahryznite sa s chuťou do toho najlepšieho z letných záhrad. Ak sa neviete rozhodnúť, na čo máte práve chuť, prikladáme krátky zoznam sezónneho letného ovocia a zeleniny pre inšpiráciu.

Jahody, melóny a hrozno

Jahody síce majú najlepšiu sezónu v máji a v júni, ale ich chutné a šťavnaté plody sú rovnako ako melóny priam symbolom leta. Okrem veľkého obsahu vody a osviežujúcej chuti, sú plné vitamínov, minerálov, enzýmov a tiež polyfenoly, ktoré sú známe pre svoj jedinečný antioxidačný účinok, dôležitý pre prevenciu mnohých civilizačných chorôb.

Bobuľové ovocie

Do tejto obľúbenej a bohatej skupiny patria čučoriedky, maliny, černice, ríbezle a egreše. Ich jedinečné zloženie plné vitamínov, minerálov a prírodných farbív a polyfenolov, takže nás tiež pomáhajú chrániť proti účinkom voľných radikálov.

Jadrové ovocie

Jablká, hrušky, marhule, broskyne, čerešne, višne, slivky, ringloty, či mirabelky. Pozná ich každý. Dnes sa už u nás darí aj rôznym novým odrodám, a tak je výber naozaj široký. A hovoriť o tom ako je ich obsah vlákniny, vitamínov, minerálov a enzýmov prospešný pre naše zdravie, je ako opakovanie základnej abecedy.

Letná zelenina

V jednoduchosti je krása, a tak sa nebojte obyčajnej cibule, póru či cesnaku. Vychutnajte si sladký hrášok, skoré zemiaky či rajčiny, papriku, uhorky, cukety, baklažán a cviklu. Veríme, že neodoláte mladému sladkému kalerábu či kukurici, prvej mrkve, brokolici a karfiolu, alebo aj neskôr siatym reďkovkám.

Listová zelenina

Za jednoduchým slovom šalát sa ukrýva pestrá ponuka listovej zeleniny, ktorá láka rôznymi tvarmi a farbami listov, rôznymi chuťami a vôňami, ako aj rôznym spôsobom využitia v kuchyni. Zoznam je naozaj dlhý: hlávkový šalát, ľadový šalát, rímsky šalát, špenát, rebarbora, rukola, obyčajná či čínska kapusta, kel a ďalšie.

Bylinky

Sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého jedálnička, a hoci sa niekedy mylne považujú len za sušenú náplň do jednej z koreničiek, leto nám ponúka možnosť naplno si vychutnať ich vôňu a chuť. Či už použijeme ich čerstvé lístky celé, ako zložku letného šalátu, alebo ich nasekáme pre dochutenie na chlieb s maslom, či pozdvihneme letnú grilovačku jedinečnou marinádou z čerstvých byliniek, splnia svoju úlohu na výbornú. Tak si vyberte: petržlen, pažítka, bazalka, rozmarín, majorán, mäta, medovka, rozmarín, estragón, ligurček, materina dúška, šalvia, oregano, saturejka, vavrín (bobkový list), … .

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *