BLOGCVIČENIE

Kondícia nie je strašiak

Zverejnený
kondicia nie je strasiak

A nie je to ani vzdialený nedosiahnuteľný cieľ. Je to fakt, ktorý môže byť na jednej strane meradlom zdravotného stavu a na strane druhej motiváciou pre jeho zlepšenie.

Poznáte ten príjemný pocit, keď si môžete s vašimi deťmi zahrať futbal alebo naháňačku lebo viete, že vládzete? Alebo ten pocit, keď bez väčšej námahy dobehnete na autobus a nepotíte sa pritom ako lenivé prasiatko? Alebo ten pocit, keď sa pokazí výťah, a vy sa aj s tou nákupnou taškou v ruke len pousmejete a poviete si: „No a? Veď sú to len tri poschodia!“ To je kondícia.

kondicia nie je strasiak

Zabudnite na supermana

Bez kondície sa naozaj žije ťažšie, aj keď niektorí pohodlní ľudia by nám mohli oponovať. (Ale veď každý má právo na svoj názor.) Nehovoríme teraz o dlhodobej vyčerpanosti či o veľkom strese. Hovoríme o obyčajnej kondícii. Ak ste sa rozhodli venovať pozornosť svojej kondícii, môžeme vám len gratulovať. Ak ste začiatočník, ktorý svojej kondícii doteraz nevenoval pozornosť, máme pre vás zopár jednoduchých bodov, ktoré by vám na ceste za lepšou kondíciou mohli pomôcť. Prvým bodom je motivácia. Aj keď by to bolo celkom fajn, cítiť sa niekedy ako superman, … pre každodenný život niekedy úplne stačí, keď vieme, že sa neodpálime, keď sa budeme chvíľu blázniť s deťmi, alebo keď budeme o 15 minút dlhšie venčiť psa. Vybrať si ako vzor nejakú známu osobnosť, ktorej kondičke by ste sa chceli priblížiť, alebo si naštudovať články a tabuľky o tom ako sa hodnotí kondícia, to vám môže pomôcť určiť smer, ktorým by ste sa chceli vybrať. Ak ste ale naozaj začiatočník, mali by ste sa držať pravidla, že jediný s kým si budete porovnávať kondičku ste vy sami. Podstatný je predsa váš vlastný pokrok. Ak nesplníte podmienky popísané v nejakej tabuľke, svet sa nezastaví. Oveľa dôležitejšie je, že každý deň budete na tom lepšie ako ste boli včera. Až sa raz dostanete do bodu, kedy bude úplne v poriadku udržiavať si vlastnú kondičku na rovnakej úrovni. Nie je predsa dôležité stať sa supermanom. Dôležité je cítiť sa dobre. Stanovte si reálne ciele, a vydržte.

kondicia nie je strasiak

Základom kondície je vytrvalosť

Získať niečo za nič je nezmysel. A to platí najmä o kondičke. Na to aby ste mali kondičku, treba dať telu zabrať. Pravidelný aktívny pohyb, pri ktorom sa zadýchate a možno aj spotíte, je nevyhnutný. A nemýľte si kondičku s vytrvalosťou, pretože vytrvalosť je len jeden z dielikov, z ktorých sa dobrá kondícia skladá. Vašu kondíciu ovplyvňujú štyri základné merateľné ukazovatele: vytrvalosť, rýchlosť, pohyblivosť a sila. Najmä pre začiatočníkov nebude jednoduché popasovať sa s vytrvalosťou. Ak ale prekonáte prvé nemotorné pokusy a vydržíte, postupom času zistíte, že aktívny pohyb je pre telo úplne prirodzený. Pokiaľ pracujete v kancelári, tak občasných pár krokov ku kávovaru, alebo nejaká tá prechádzka do fajčiarskeho kútika či na obed, sa naozaj nedajú považovať za aktívny pohyb. A nepomôžu tomu ani večerné návštevy v chladničke. To je pre ľudské telo, ktoré sa vyvinulo ako dokonalý stroj pripravený na pohyb a námahu, naozaj málo. Ak aj začínate od nuly, to nevadí. Urobte prvý krok, a potom druhý, a potom ďalší a ďalší. Každý deň sa snažte posunúť sa aspoň o kúsok bližšie k svojmu cieľu. Niekedy možno budú dni, keď sa budete cítiť viac unavený, ale nezvládnete viac než ste vydržali včera. To nevadí. Aj tak vydržte. Nevzdávajte sa. Nabudúce sa budete cítiť lepšie a zase sa posuniete. Hlavne vydržte.

kondicia nie je strasiak

 

Stačí si len vybrať

Je pravda, že pojem kondícia sa väčšinou spája so športovými aktivitami, no na to, aby ste mali primeranú kondíciu nemusíte byť nijako špeciálne športovo aktívny. Neexistuje žiadny špeciálny predpis ani návod, ako presne sa dopracovať k správnej kondícii. Kondícia nesúvisí s nijakým konkrétnym športom. Súvisí s pohybom tela, jeho silou, rýchlosťou a vytrvalosťou. Je úplne jedno aký druh pohybu si zvolíte. Podstatné je, aby to bol aktívny pohyb. Asi nikoho neprekvapí, že stavebný robotník môže mať lepšiu kondičku ako človek pracujúci v kancelárii, ktorý síce pravidelne 3 x týždenne chodí do posilovne, avšak strávi v tej posilovni len 30 min v miernom tempe na stacionárnom bicykli. Ako sme už spomenuli nič nie je zadarmo. Permanentka do posilovne vám dobrú kondičku nezabezpečí. Treba sa naozaj aktívne hýbať. A je len na vás aký spôsob pohybu si vyberiete. Vôbec nemusíte chodiť do posilovne, na tréning tenisu, na zumbu, či na plávanie, ani si nemusíte kupovať super bicykel či korčule. Dokonca nepotrebujete ani špeciálne bežecké tenisky. Ak viete, že vás baví aktívna fyzická práca v záhrade, alebo sa radi prebehnete so svojim psom, alebo sa radi zahráte s vašimi deťmi hoci aj obyčajnú naháňačku, … tak do toho. Je jedno akým spôsobom sa budete hýbať. Podstatné je, že sa pritom budete cítiť dobre. A vaše telo sa vám poďakuje.

kondicia nie je strasiak

Poraďte sa s odborníkom

Ak ste si za cieľ stanovili dobrú kondičku a rozhodli ste sa tento cieľ dosiahnuť niektorým konkrétnym športom, nebojte sa priznať sami pred sebou, že niečo neviete a spýtajte sa odborníka. Ako prvý zdroj informácií sa ponúka internet, čo pre začiatok môže stačiť, no treba si dávať pozor, na zdroj informácií na internete a opatrne si vyberať komu jeho „dobre mienené rady“ uveríte. Ak však svoju dobrú kondičku beriete vážne, obráťte sa radšej na niekoho, kto má výsledky. Nemusí to byť hneď platený tréner v posilovni. Ak ste sa napríklad rozhodli, že začnete pravidelne behať alebo korčuľovať, pretože vidíte akú dobrú kondičku má váš kolega, tak ho požiadajte o zopár dobrých rád. No ak ste sa rozhodli, že vašim pravidelným pohybom bude napríklad cvičenie v posilovni, je rozumné aspoň na začiatok zaplatiť si dobré rady skúseného trénera, aby ste sa vyhli zbytočným chybám či dokonca zraneniam. Obzvlášť to platí aj pri iných športoch, ktoré si vyžadujú špecifické fyzické zručnosti. Veď ani taký odpal tenisovou raketou či lezenie po umelej stene nie sú rutinným pohybom, a chvíľu trvá, kým v nich získate zručnosť.

kondicia nie je strasiak

Dobrá kondícia je plná pozitív

Leto je výborným obdobím, kedy urobiť prvé kroky na ceste za vašou lepšou kondíciou. Na uliciach je oveľa viac ľudí, ktorí si užívajú pekné počasie a venujú sa nejakému športu. Nie je žiadny problém stretnúť niekoho v dobrej kondícii. A rovnako nie je problém začať aj s tou najmenšou pohybovou aktivitou, akou sú napríklad pravidelné prechádzky. A neskôr sa môžete posunúť ďalej a postupne sa tak prepracovať k dobrej kondičke. Ak sa ešte stále neviete odhodlať, možno pre vás ďalšou motiváciou bude krátky zoznam pozitív, ktoré so sebou dobrá kondícia prináša:

  • zlepšuje kapacitu pľúc

  • zlepšuje pružnosť ciev a celkový stav srdcovo -cievneho systému

  • podporuje správne fungovanie imunitného systému

  • podporuje správne fungovanie, flexibilitu a rozvoj svalov a kĺbov

  • pomáha v boji proti únave, stresu, nespavosti, či depresiám

  • a v neposlednom rade pomáha zvyšovať vaše sebavedomie.

kondicia nie je strasiak

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *