BLOGCVIČENIE

Drep. Primitívny? Možno. Účinný? Jednoznačne.

serapeptaza drepy

Drepy sú tak jednoduchý cvik že ho dokážu urobiť aj malé deti. Pravdaže sa teraz bavíme o základných drepoch s vlastnou váhou, ktoré si môžete odvičiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.

Náročné verzie tohto cviku vykonávané v rámci presného plánu s tzv. progresívnym zvyšovaním záťaže a kombináciou rôznych variácií tohto cviku, prenecháme pre ľudí, ktorí majú záujem o výrazné výsledky v budovaní svalstva či tvarovaní postavy. My sa budeme baviť o jednoduchých drepoch a o ich prínose a užitočnosti pre tých, ktorí sa chcú popri bežných každodenných povinnostiach udržiavať fit. Takže ako na to?

Ako správne robiť drepy?

  1. Zahriatie – Urobiť zo desať drepov len tak je síce fajn, no keďže sa do tohto cviku zapájajú skupiny veľkých svalov, majú tieto svaly aj väčšiu spotrebu kyslíka a energie. Na prvý pohľad je to síce vidieť tak, že sa zadýchate, no ešte menej príjemná je bolesť svalov, ktorá potom príde. Tomu sa však dá ľahko predísť tým, že budete drepy cvičiť v rámci zostavy viacerých cvikov, pred ktorou sa zahrejete. Zahriatie pred cvičením pomôže rozprúdiť krv a pripraví svaly na fyzickú záťaž.
  2. Nohy – Pre východziu pozíciu sa postavte na šírku ramien, prípadne o pár centimetrov širšie s pätami stabilne na zemi, a špičkami nôh mierne vytočenými smerom von.
  3. Dolný chrbát a panva – Panvu udržiavajte skôr podsadenú a dávajte si pozor na nadmerné prehýbanie chrbta v krížovej oblasti. Pri pohybe smerom nadol, tlačte panvu smerom vzad a nadol.
  4. Hlava, krk a hrudník – chrbticu držte vždy v neutrálnej pozícii a chrbát neohýbajte. Ak máte sklon pri cvičení drepov sa predkláňať, pravdepodobne máte slabú spodnú časť chrbta. Venujte viac času cvikom, ktoré posilnia spodnú časť chrbta, a aj drepy vám pôjdu ľahšie.
  5. Ruky – Pozíciu rúk si môžete ľubovolne vybrať. Je len na vás, či vám viac vyhovuje mať ruky opreté v bok, alebo ruky prekrížite na hrudi, alebo si vyberiet najviac odporúčané predpaženie rúk. Práve predpaženie rúk pomáha najlepšie udržať stabilitu a zároveň pridáva k drepom aj posilovanie rúk.
  6. Flexibilita – Pri civčení drepov je potrebné dávať si pozor, aby päty zostali vždy na zemi. Drep je správne a bezpečné vykonávať tak, že váha vášho tela sa do podlahy opiera cez päty, nie cez špičky nôh. Pokiaľ cítite, že máte sklon dvíhať päty zo zeme, možno je to len preto, lebo máte stuhnuté či skrátené svaly. Zaraďte do svojho cvičenia napríklad aj strečing alebo iné cvičenie na rozvoj flexibility, a uvidíte že aj drepy pôjdu ľahšie. Kým sa tak stane, robte drepy tak hlboko ako sa vám podarí. Radšej menej hlboký drep, než dvíhať päty zo zeme.
  7. Brucho – Nebojte sa zapojiť do drepov aj brucho. Získate lepšiu stabilitu a ešte aj spevníte tzv. core – strednú časť trupu.
  8. Dýchanie – Pri cvičení drepov je výhodnejšie dýchať do brucha, pričom nádych sa robí pred klesaním do dolnej polohy drepu, nasledne dych zadržíte a pri návrate do východiskovej pozície v stoji vydýchnite.

serapepetaza drepy

Ako nízko by mal byť správny drep?

Pokiaľ chcete cvičiť poctivé drepy, mali by ste sa dostať minimálne do polohy, kedy sa stehná dostanú nižšie ako do vodorovnej polohy s podlahou. Až v tejto polohe dokážete správne zapojiť stehenné svaly a svaly zadku. A pekný guľatý zadok je predsa cieľom každého, kto do svojho cvičenia zaradí drepy. Okrem toho sa môžu robiť aj tzv. hlboké drepy, ktoré sú však dosť diskutované na mnohých fórach. Pravda je však taká, že aj hlboké drepy, pokiaľ sú cvičené správnou technikou, podporujú nielen rozvoj svalovej sily, ale aj flexibilitu svalov, kĺbov a väzov. Pri svojej snahe robiť správne a poctivé drepy si tiež dávajte pozor na kolená. Je potrebné si dávať pozor aby sa príliš neprehýbali a nepresahovali v dolnej polohe drepu pred špičky.

Aké sú výhody drepov?

Môžete ich cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek – sú nenáročné na čas a nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie.

Keďže zapájajú skupiny veľkých svalov, sú veľmi účinným nástrojom na spaľovanie kalórií a podporujú chudnutie.

Posiľňujú chrbát a zvyšujú odolnosť chrbtice voči zraneniam z preťaženia.

Správne a pravidelné cvičenie drepov je jeden z dôležitých cvikov pre krásny pevný zadok a bruško.

Správne cvičenie drepov zvyšuje flexibilitu kĺbov svalov a väzov.

 

Tento článok je zverejený na blogu, ktorého hlavnou témou je Serapeptáza.

Chcete o Serapeptáze vedieť viac? KLIKNITE SEM a čítajte náš blog,

alebo KÚPTE SERAPEPTÁZU TU  a napíšte nám ako Vám pomohla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *