Čo je Serapeptáza?

Serapeptáza je prírodný proteolytický enzým izolovaný kontrolovanou fermentáciou z priateľskej enterobaktérie Serracia E15, nachádzajúcej sa v organizme Priadky morušovej.

Serapeptáza je s výbornými výsledkami používaná v medicínskej praxi v Európe a v Ázii už vyše 25 rokov. V Japonsku je registrovaná ako oficiálne liečivo arterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Využitie Serapeptázy pritom zahŕňa veľmi široké spektrum indikácií. Jej najväčšími benefitmi pre ľudský organizmus sú jej prírodný pôvod, skutočná účinnosť overená praxou a to všetko bez vedľajších efektov.

Na rozdiel od antibiotík a nesteroidných protizápalových liekov je Serapeptáza čisto prírodný enzým, ktorý sa vyvinul tak, že rozpúšťa výhradne odumreté tkanivo, eliminuje toxíny, ktoré vznikajú pri zápalovom procese bez toho, aby ovplyvnil zdravé bunky tkaniva, a utlmuje bolesť tak, že blokuje látky vytvárajúce pocit bolesti v súčinnosti s nervovými receptormi v tkanivách, ale neovplyvňuje pritom pozornosť, neotupuje, alebo napr. neobmedzuje možnosť šoférovať.

Prirodzená protizápalová látka

Serapeptáza, ktorá je tiež známa ako Serratia peptidáza, je proteolytický enzým izolovaný z priateľskej enterobaktérie Serratia E15. Keď je užívaná vo forme nechránených tabliet alebo kapsúl, je tento enzým zničený kyselinami nachádzajúcimi sa v žalúdku. Avšak, entero-solventné potiahnuté tablety umožňujú tomuto enzýmu prejsť žalúdkom bez zmeny, aby mohol byť absorbovaný v čreve. Serapeptázu je možné v zanedbateľnom množstve nájsť v moči, čo naznačuje, že sa priamo z čreva vstrebáva do krvného obehu.(1)

Klinické štúdie ukazujú, že Serapeptáza je účinná ako fibrinolytická látka (rozpúšťa fibrín – bielkovinové vlákna), protizápalová látka a anti-edemická látka (zabraňuje opuchom a zadržiavaniu tekutín), ktorá je aktívna v mnohých tkanivách, a že jej protizápalové účinky sú lepšie ako u iných proteolytických enzýmov.(2)

Poznámka: fibrinolytický – rozpúšťajúci fibrín – bielkovinové vlákna spôsobujúce zrážanie krvi, (zdroj: http://slovnik.azet.sk/slovnik-cudzich-slov/?q=fibrinolytick%C3%BD)

 

Serapeptáza je enzým

Z chemicko-biologického hľadiska je Serapeptáza proteolytický enzým. Enzýmy sú katalyzátory nevyhnutné pre fungovanie živých organizmov vyrobené z aminokyselín RNA (ribonukleová kyselina), ktoré sú vyrobené pomocou DNA (deoxyribonukleovej kyseliny). Niektorí ľudia ich nazývajú „aktívne proteíny“. Táto aktivita znamená, že enzýmy sú tie zložky organizmu, ktoré sú zodpovedné za to, aby životné procesy na bunkovej úrovni fungovali tak ako majú. Sú nevyhnutné pri každej funkcii rastu, opravy, čistenia a teda na udržiavaní zdravia každej živej bunky v tele. Niektoré enzýmy si vie telo vytvoriť samo, no niektoré musí prijímať v potrave. Poznáme tri skupiny enzýmov:

 • Potravinové enzýmy – sú to základné stavebné jednotky pre naše telo prijímané v jedle,

 • Metabolické enzýmy – usmerňujú fungovanie potravinových enzýmov v rámci chemicko-biologických procesov v tele,

 • Čistiace enzýmy – eliminujú odpad a toxíny, ktorý zostáva v našom tele pri jeho budovaní či oprave. Tieto čistiace enzýmy kam patrí aj Serapeptáza, čistia naše telo od nestrávených sacharidov, bielkovín a odumretých tkanív. Ich ďalšou zásadnou úlohou je poskytovať pomoc protizápalovým enzýmom v boji s infekciami a pri poškodení tkaniva.

Za posledných 100 rokov boli enzýmy veľmi intenzívne študované a to najmä so zameraním na ich vplyv na zdravie človeka. Len v roku 1930 bolo objavených 80 enzýmov. V roku 2000 bolo skúmaných a objavených 3000 enzýmov. Existujú doslova tisíce štúdií o prínose enzýmov pre zdravé fungovanie ľudského tela a celkovo živých organizmov. V štúdiách ekvivalentných k ľuďom užívajúcim enzýmy Serapeptázy neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky tohto enzýmu. Iba pacienti s hemofíliou by mali brať enzýmy pod dohľadom.

 

Serapeptáza má štyri základné účinky, ktoré majú pozitívny efekt na zdravie ľudského organizmu.

– rozpúšťa krvné zrazeniny a zároveň znižuje riziko tvorby nových zrazenín (má schopnosť rozkladať odumreté tkanivá, krvné zrazeniny, cysty, atď.)

– má výborné protizápalové účinky a pozitívne pôsobí na skrátenie doby hojenia poranených či zapálených tkanív (má schopnosť podporiť odstraňovanie toxických látok vznikajúcich v zapálenom tkanive)

– zabraňuje hromadeniu tekutiny v poškodených tkanivách a tvorbe opuchov (má schopnosť riediť nahromadenú tekutinu a uľahčiť tak jej vylúčenie z tkaniva)

– zmierňuje bolesť pri hojení (má schopnosť tlmiť účinok látok, ktoré sú uvoľňované pri zapálených či poranených tkanivách, a ktoré vyvolávajú bolesť)

Práve vďaka týmto vlastnostiam preukazuje Serapeptáza pozitívne účinky pri liečbe veľkého spektra zdravotných problémov:

 • srdcové a cievne ochorenia

 • vysoký krvný tlak

 • cukrovka typu II a diabetická polyneuropatia

 • osteoporóza

 • skleróza multiplex

 • migréna a bolesti hlavy

 • cystická fibróza prsníkov

 • zápal kĺbov, artritída, reumatoidná artritída

 • zápaly horných a dolných dýchacích ciest

 • zápaly rôzneho druhu

 • ochorenia čriev

 • astma

 • úrazy a športové úrazy

 • čistenie organizmu od toxínov.

Pozitívne účinky Serapeptázy sa prejavujú aj pri indikácii pri arteroskleróze, ktorú je už dnes tiež považovaná za zápalové ochorenie (podobne ako mnoho iných degeneratívnych ochorení, ktorých príčina je identifikovaná ako chronický zápal). Ďalšie medicínsky a vedecky potvrdené indikácie Serapeptázy nájdete na stránke …..

Pri nákupe Serapeptázy je dôležité vedieť, že je potrebné aby mala enterosolventnú formu, pretože táto forma je odolná voči tráviacim enzýmom nachádzajúcim sa v žalúdku. Enterosolventná forma Serapeptázy tak prechádza plne účinná tráviacim traktom a cez steny tenkého čreva sa dostáva do krvného obehu.

Serapeptáza preukazuje veľmi dobrú znášanlivosť organizmu, a naopak nepreukazuje vedľajšie účinky, ktoré by mohli mať na pacienta negatívny vplyv

Upozornenie podľa nariadenia komisie EÚ: 

Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a rady ES č. 1924 z roku 2006 a nariadení komisie č. 432/2012 nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o produktoch uvedených na tejto stránke sú len súborom informácii z voľne dostupných domácich a zahraničných zdrojov a za žiadnych okolností nenavádzajú zákazníkov k tvrdeniam, že majú tieto produkty liečivé účinky. Naše produkty sú uvedené na trh ako doplnky stravy. Nejedná sa o liek a nemajú schválené diagnostické a ani liečivé účinky.